BlogRöportaj

“Doğduğu topraklara sadakati ile…”

Volkan Doğruluk

Röportaj: Elçin ULUSOY
Fotoğraflar: Hüseyin Selçuk KIRAY

 

Doğduğu topraklara sadakati ile iş yapan Doğruluk Grup Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Doğruluk ile çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği Eskişehir, Doğruluk Grup, iş hayatına başlangıcı, Eskişehirspor’a medikal sponsorlukları, iş harici nelerden keyif aldığı ve çok daha fazlasına dair konuştuğumuz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Volkan Bey merhabalar, sizi tanıyabilir miyiz?
Tabii ki, ben Volkan Doğruluk. 13 Haziran 1981 Eskişehir doğumluyum. İki kardeşiz. Üniversite mezunuyum. 2016 yılından bu yana da Eskişehir ve Türkiye’deki yatırımlarını hızla arttıran Doğruluk Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu başkanlığı görevini yürütüyorum.

Volkan Bey, okuyucularımız için kuruluş hikayenizden kısaca bahseder misiniz?
Öncelikle rahmetli babamdan gelen bir ticari ahlak anlayışı ile yetiştim. Babam sanayiciydi ve yaptığı işin de en iyisiydi. Özel sektörde dünya çapındaki şirketlerde çalıştım. Bir işin çıraklığını yapmadan ustalığını yapamazsınız. Babamı kaybettikten sonra cebimde Türkiye ve dünya ticareti birikimim ile, doğduğum topraklara olan sadakatim ile Eskişehir’e geri döndüm.

Medikal, işitme cihazları, ilaç, dış ticaret ve uluslararası kongre başlıkları altında oldukça geniş bir skalada hizmet veriyorsunuz. Detaylarını sizden alabilir miyiz?
Doğruluk İşitme Cihazları A.Ş olarak Eskişehir’de üç şube ile, diğer büyük şehirlerde ise farklı şirket isimleri ve onların şubeleri ile işitme cihazları sektöründe, Doğruluk Medikal’de hem perakende hem de toptanda, Doğruluk İlaç Şirketi’nde ise ihale kanalları ve akut ürünler dahil tüm Türkiye’de hizmet veriyoruz. Yine ilaç şirketinde çok büyük bir yatırım için start almış bulunmaktayız. Dış ticaret, bizim grup şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu yurt dışından temin ederken kurduğumuz bir diğer şirket. Uluslararası Kongre’de pandemiden sonra iddialıyız ve Türkiye’de güzel projelerle ses getireceğimize inanıyoruz.

Doğruluk Şirketler Grubu olarak vizyon ve misyonunuz nedir?
Vizyonumuz; bulunduğu tüm sektörlerde alanının öncüsü olmak ve en iyisini yapmak. Misyonumuz ise; etik kurallarına bağlı ve bilime dayalı yöntemlerle daima üretmek ve ülkemize katkıda bulunmak diyebilirim.

Hem Eskişehir hem de tüm Türkiye’de ses getirecek bir yatırımımız olacak

Volkan Bey gençlere örnek olması açısından soruyorum, bulunduğunuz konuma nasıl geldiniz? Ne gibi aşamalardan geçtiniz?
Benim çocukluğum yedi yaşında anneannemin kavunlarını satarak ve kendi sloganım olan “Kavun tatlı abi ben ne yapayım?” ile dokuz yaşında babamın bana yurt dışından getirdiği futbol toplarını mahalledeki çocuklara kiralayarak geçti. Ticaret ruhuma işlemiş yani.
Rahmetli babam iş yerinde hiç ayrım yapmazdı. Ben de hiçbir ayrım talep etmemiştim zaten. Bunun benim kişisel gelişimime katkıda bulunacağını söylerdi hep. Diğer işçi arkadaşlar da babamın talimatı ilebana hiçbir ayrım yapmıyorlardı ve bu şekilde çalışmaya devam ediyorduk. Üniversiteden mezun olduktan sonra özel sektörün her kademesinde görev yaptım. Genç arkadaşlara tavsiyem öncelikle şımarık olmamaları, kimseye sırtlarını dayamamaları ve çok okuyup, bilgi sahibi olmaları.

 

Uluslararası kongre ve turizm ile dış ticaret hizmetlerinizden bahsedelim biraz da. Pandemi süreci ile her şey ya sınırlandırıldı ya da iptal oldu. Peki, bu zorlu süreç sizi nasıl etkiledi?
Tabii ki tüm sektörleri olduğu gibi bu alanları da etkiledi. Ancak her gecenin bir sabahı vardır Elçin hanım, öyle değil mi?

Bir diğer faaliyet alanınız ise işitme cihazları. Doğruluk İşitme Cihazları ile Eskişehir’de ki üç şubenizde küçük-büyük tüm hastaların ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunarak bir şekilde hayatlara dokunuyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?
Doğruluk İşitme Cihazları A.Ş.’de dünyaca ünlü markaları Eskişehirlilerin ayağına getirdik. Şubelerimizde odyologlarımızın kontrolünden geçen ürünlerimizi en iyi hizmeti sunmak üzere değerli Eskişehirliler ile buluşturmaya devam edeceğiz.

Son yaşadığımız zorlu süreç ile birlikte önemini daha iyi anladığımız sektörler arasında ilaç ve medikal sektörleri yer almakta. Sizin ise ayrıca faaliyet alanlarınızdan ikisi bu sektörler. Pandeminin etkileri ile ilgili olarak gözlemleriniz ne oldu bu süreçte?
Öncelikle devletimizin dünyaya kıyasla iyi bir süreç yürüttüğünü düşünüyorum. İlaç ve medikal insanların kolay ulaşacağı en temel haklarıdır. Sağlık, sürekli yenilenen ve gelişen bir sektördür. Pandemi süreci ile gördük ki hayatımızda ki en değerli şey sağlıktır. Biz bunun için çalışıyor bunun için üretiyoruz.

Büyük bir şirketler grubunun Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketlerinizin bu güce ulaşmasında en temel faktörler nelerdir?
Sadece kar amacı ile faaliyet göstermeyerek ülkemize ve yaşadığımız topluma sürekli pozitif katkı sağlamak grubumuzun en büyük öncelikleri arasında. Sadece kendi değerlerimize ve kendi şirket kültürümüze odaklıyız. Bu bizim vazgeçilmezimiz.

Eskişehir aslında küçük lakin sahip oldukları ve yaptıkları ile fark yaratan büyük bir şehir. Siz Eskişehir’i genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tüm Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirketler grubu olarak Eskişehir benim gözümde genç nüfusun yoğun olduğu şimdi olmasa bile ileride çok büyük bir atılım gerçekleştirebilecek güzel bir şehir. Biz de bunu gerçekleştirmek için buradayız.

En yeniye, en iyiye

Türkiye ve Eskişehir özelinde önümüzdeki dönemde yatırım planlarınız nelerdir?
Doğruluk Şirketler Grubu her zaman “En yeniye, en iyiye” sloganıyla fark yarattı. Önümüzde ki dönemde hem Eskişehir hem de tüm Türkiye’de ses getirecek yatırımlarımız olacak. Ayrıca 2021 yılında Bilgi Teknolojileri sektöründe yönetim merkezleri olan New York, İstanbul ve Eskişehir’de büyük bir yatırıma başlıyoruz.

Volkan Bey, iş haricinde nasıl birisiniz? Spesifik zevkleriniz var mıdır?
Öncelikle ben hümanist bir insan ve insancıl biriyim. Dostluklara ve manevi değerlere ise çok önem veririm. En büyük mutluluğumsa insanları mutlu etmek diyebilirim.

İş hayatınızdaki başarınızı özel hayatınızda da gösterip, ailenize ve sevdiklerinize yeterince zaman ayırdığınızı düşünüyor musunuz?
İş hayatında başarılı olmak ile özel hayat arasında ki denge çok önemli ve ben de bunun farkındayım. Ancak şirketlerim ve bu şirketlerde çalışan arkadaşlarımla ilgilenmekten bazen zaman yaratamadığım olabiliyor ama eninde sonunda ortak yolu buluyor ve onları mutlu edecek şeyleri yapıyorum.

Sizi en iyi tanımlayan kelime nedir?
Başarı… Başarı; bir yolculuktur, bir varış noktası değildir.

İş haricinde nelerden keyif alıyorsunuz?
Yıl içerisinde fırsat buldukça mevsim fark etmeksizin Bodrum’a tekneye gidiyorum. Orada balık avına çıkıyoruz. Bu beni hem motive ediyor hem de mental yorgunluğumu alıyor. Ayrıca eski savaşçı heykellerinden oluşan çok büyük bir koleksiyonum var.

Eskişehir ise benim çocukluğum, gençliğim

Bir demeciniz de ticari hayatınız sizi başka şehirlere itmiş olsa da Eskişehir ve Eskişehirspor aşkınızın hiç bitmediğini söylüyorsunuz. Eskişehirli ve Eskişehirsporlu olmak sizin için neden bu kadar özel?
İstanbul kozmopolit ve ticarete odaklı bir şehir. Eskişehir ise benim çocukluğum, gençliğim… Belki de herkes bir gün başladığı yere dönüyordur.

Tabir-i caiz ise Eskişehirspor için elinizi taşın altına koydunuz ve sporcular için sağlık malzemeleri sponsoru oldunuz. Detayları sizden dinleyelim efendim…
Bir gün Cassaba Modern’de bulunan Doğruluk Grup Genel Müdürlüğümüz’de Mithat Körler ile sohbet ederken bana, “Türkiye’de büyük şehirlerde faaliyet gösteren güçlü bir grubu yönetiyorsun ve sağlam bir Eskişehirsporlusun” dedi. İlk kez orada Eskişehirspor fikri gelişti ve Başkan Sayın Mustafa Akgören’in nazik daveti ile ben ve grubum elimizi taşın altına koyarak kolları sıvadık. Şahsım ve grubum; spor, çağdaş eğitim, kültür ve sanata olan desteğini böyle çalışmalarda her zaman sürdürecektir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Size ve ekibinize bu güzel röportaj için teşekkür ediyor; sağlıklı, mutlu ve güzel günlerde buluşmak dileğiyle herkese sevgilerimi sunuyorum.

Related posts
BlogLifestyleRöportaj

Adım Adım ilkbahar

Bu ay sayfamızın konuğu genç ve kariyerinde oldukça başarılı adımlar atan Psikolog/Yazar…
Read more
LifestyleRöportaj

Müzik işim değil aşkımdır...

‘Turizm Otelcilik Bölümünü bitirdim. Müzik kariyerimde üniversitede başladı. Ben aslında…
Read more
LifestyleRöportaj

Sanatçı zamansız ve yaşsızdır

‘Bu Ne Dünya’ ve ‘Yalan’ şarkılarıyla tanınan ve 45 yıldır müzik hayatındaki yerini…
Read more
E-Bülten
Güncel magazin haberlerinden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.