LifestyleRöportaj

“Evelallah” iz bırakan şarkılardan…

Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği Barbaros, Barış Manço’nun unutulmaz şarkısı “Evelallah”ı yeniden yorumladı.

Klasikten Caz’a, müzikallerden pop müziğe kadar farklı tür ve dillerdeki repertuvarı ile sahnelerde dünya müziğinin en güzel örneklerini sunan Barbaros, sunduğu performanslarıyla klasik tarzdaki başarısını kanıtladı.

Barbaros ile Barış Manço şarkısı Evelallah’ın hikayesini ve yeni projelerini konuştuk.

Sizi son single çalışmanız Barış Manço’nun “Evelallah” şarkısı ile dinliyoruz. Barış Manço sizin için ne ifade ediyor?

Barış Manço öylesine büyük bir isim ki, bence onu özel kılan şey tüm jenerasyonlar için geçerli sözler söylemiş, şarkılar yapmış olması. Şu an benim kızım da Barış Manço’dan şarkılar söylüyor. Zamanın ötesinde eserler ortaya koymuş bir sanatçı. Günümüzde yapılan pop müzik hızlı üretiliyor ve tüketiliyor, dolayısıyla o dönemin şarkıları gibi iz bırakan şarkılar çok fazla çıkmıyor.

 

Barış Manço’nun müzik dünyasına armağan ettiği çok değerli şarkılar var. Seçim yaparken zorlandınız mı? Neden “Evellallah”?

Hayatımda gittiğim ilk konser, Barış Manço konseridir. Seneler önce o konserde çektirdiğimiz fotoğraf hala sosyal medyamda duruyor. Müziğe başlama sebeplerimdendir Barış abi. Bundan seneler sonra elimde o fotoğrafla “Best Of” albümüne vokal yapmaya gitmiştim. Barış Manço’nun her şarkısı benim için çok kıymetli. “Evelallah” benim söylemekten çok keyif aldığım bir şarkı o nedenle bu şarkıyı yayınlamayı tercih ettim.

 

Sizdeki müzik tutkusu da o fotoğraftaki kadar eski mi? 

Aslında çocukluğuma dayanıyor. Sonrasında Lisede katıldığım yarışmalar ve derecelerin ardından profesyonel olarak müzisyen olmaya karar verdim. Bu karar aslında hayatımı müzikle kazanmak amacıyla alınmış bir karar değildi. İstediğim şeyi yapmaya yöneldim, hayatımı hep müzikle düşledim. Bildiğim tek şey, müzikle mutlu olduğumdu.

 

Klibi şarkının hikayesinden yola çıkarak hazırladık dediniz. Nasıl bir klip izleyeceğiz?

Klibi Beykoz Kundura Fabrikasında yönetmen Murad Küçük çekecek. Çocukluğumu “Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu” filminde Naim Süleymanoğlu’nun çocukluğunu da canlandıran Batuhan Davutoğlu canlandırıyor. İçinde performansın olduğu, çocukluğuma da yolculuk yaptığımız bir klip hazırlıyoruz.

 

Bizim için bir repertuvar hazırlasanız olmazsa olmaz şarkıcılar kimler olurdu?

Barış Manço, Tanju Okan, Cem Karaca, Sezen Aksu, Dario Moreno. Yurt dışından ise Tom Jones, Frank Sinatra, Adriano Celentano, Charles Aznavour, Dalida, Mina hayranlık duyduğum hatta sahne üzerinde eserlerini seslendirdiğim isimler.

Müzik dünyasında başarılı bir kariyere sahip olmanın yolu nereden geçiyor?

Kendilerini doğru algılayıp hedeflerini doğru belirledikten sonra, gerisi çalışmak. Müziği öğrenmeye çalışmak ve kendini adamak.

 

Günümüzde dijital birçok platformda insanlar şarkı söylüyor ve müzik dünyasında yer edinmeye çalışıyor. Bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen insanlara müzikle ilgili vereceğiniz en önemli tavsiye nedir?

Söyleyebileceğim ilk şey, önce kendilerini çok iyi tanımaları ve gerçekte neyi, istediklerini, beklentilerini çok iyi tanımlamaları. Bir kere kendilerini doğru algılayıp hedeflerini belirledikten sonra, gerisi çalışmak. Müziği öğrenmeye çalışmaları bence doğru olan yol. Sadece trend olduğu için, moda olduğu için bir akıma, bir stile kendilerine uymuyorsa kapılmamaları çok önemli.

 

Yakında Lena Kovacevic ile bir düet projesini de hayata geçireceksiniz. Proje hakkında neler söylersiniz?

Lena Kovacevic Sırbistan’dan dünyaya açılmış genç kuşağın en önemli seslerinden biri. İlk kez Instagram yayınında tanıştık. Türkiye’ye karşı da çok özel bir sevgisi var. Yayından sonra acaba birlikte bir şeyler yapabilir miyiz diye düşündük. Pandemi şartları izin verdiğinde bir araya geleceğiz ve yeni bir şarkı için stüdyoya gireceğiz.

Related posts
CaddeLifestyle

Sürpriz doğum günü kutlaması

Açılışına sayılı günler kala yeni yatırımları Noon Restaurant’ın son düzenlemelerini…
Read more
CaddeLifestyle

Yeni döneme hazırlanıyorlar

Şehrin gözde gece kulüplerinden Tren’in işletme müdürü Erman Tüfekçi’ye mekanında…
Read more
CaddeLifestyle

Haber sonrası kahve molası

İstikbal Gazetesi ve İstikbal Dergisi’nin muhabiri ÖzgeZaim’i bir haber sonrası…
Read more
E-Bülten
Güncel magazin haberlerinden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.