Blog

Portreler: Sinem Aydınmakina Taraktaş

Bir süper gücünüz olsa ne olmasını isterdiniz?

Açıkçası insanların düşüncelerini okumak isterdim. Çünkü kötülüğü ve kötü düşünceleri hiçbir insana yakıştıramayan bir yapım var. Yani hiç kimse bana göre kötü değil, herkes çok iyi ama maalesef hayat böyle değil. Gerçekten kötü düşünceli insanlar da olabiliyor. Ben tabi böyle düşündüğüm için bazen çok zarar görebiliyorum ya da tabiri caizse kazık yiyebiliyorum. O yüzden insanların düşüncelerini okuyup belki biraz daha kendimi korumak isterdim, bu özelliğim olsun isterdim.

 

Geçmişte moda olmuş bir şeyi getirecek olsanız bu ne olurdu?

Aslında bir şey olarak sınırlandırmak istemem ama bir dönemi geri getirmek isterdim. Çocukluğum eski Türk filmlerini izleyerek geçti. Yani o dönemdeki saf, temiz duyguları simgeleyen bir … Mektuplaşmayı mesela geri getirmek isterdim. Gerçi artık hiçbirimizin elinden telefon düşmüyor, hepimiz sosyal medyaya inanılmaz derece bağımlı hale geldik, ben de dahil ama o dönemi, o dönmedeki o duyguları tekrar yaşayabilecek, eski ortamı geri getirmek ve hani daha naif, daha temiz duygularla yaşamak isterdim.

 

“Asla yapmam” dediğiniz bir şey var mı?

Böyle bir şey kesinlikle yok, yani buna asla diyebilirim. Çünkü şu ana kadar deneyimlediğim hani bu zamana kadarki tecrübelerime göre asla dediğim her şey başıma geldi. O yüzden hiç kimseyi yaşadıklarıyla ya da “asla ben bunu yapmam. Asla ben bu şekilde davranmam.” diye asla yargılamıyorum. Çünkü insanız ve başımıza her şey gelebilir  ve ben buna çok inanıyorum. Yani asla dediğin şeyi mutlaka yaşıyorsun bir şekilde. O yüzden o terimi kullanmam, “Olabilir.” derim ve her zaman olumlu bakmaya çalışırım

 

Telefonunuzda kullandığınız favori uygulama hangisi? Neden?

Biraz önce söylediğimle tezat çıkacak ama Instagram’ı çok seviyorum. Neden? Çünkü zaten günlük streslerimiz çok fazla hepimizin işte, günlerimiz hep koşturmacayla, çalışmakla, işte iş, hayat mücadelesiyle geçiyor. Doğal olarak Instagram’da renkli bir hayat var. Hiç kimse orada yaşadığı bir şekilde olumsuzluları yansıtmıyor ya da hep çok mutluymuş gibi görünüyor, hiçbir sorunu yokmuş, hiçbir kaygısı yokmuş gibi. Bu da aslında biraz Polyanacılık ve insana bazen iyi geliyor. Yani buna inanıyorsun ve ona bakarak ve izleyerek sen de bir nebze o streslerinden uzaklaşıyorsun, o renkli dünyaya dalıyorsun. O yüzden Instagram’ı seviyorum.

 

İyi insan sizce kimdir? Neden?

İyi insan, vicdanlı insandır. Yani bir sürü özelliği olabilir, iyi insan özeliği olabilir, iyi insan kategorisine girebilecek bir sürü özellik olabilir ama vicdan olmadığı zaman… Yani ben vicdanı ilahi bir adalet, ilahi bir takip olduğunu düşünüyorum. Eğer ki bir insan gerçekten vicdanlıysa ve o ilahi takibin kendisini gelip bulabileceğini düşünüyor ve ona göre davranıyor ya da merhametliyse bir şekilde karşındaki insanın yerine koyuyorsun kendini ve ona göre davranıyorsun bir şekilde. Bence seni kötülüklerden uzaklaştıran bir şey vicdanlı ve merhametli olmak ama onun dışında tabi iyi insan olarak çok çok özellik sayabilirim burada ama diğerlerinin olup bu ikisinin olmadığında bence eksik kalıyor.

 

Çalışkan bir öğrenci miydiniz? Tembel mi?

Çok çalışkan bir öğrenciydim. Odadan çıkmamacasına… Okuldan kalan vakitlerimde hep çalışırdım, annem artık beynin sulanacak falan derdi ama dinlemezdim. Açıkçası meslek hayatımda da çalışkan olduğumu düşünüyorum.

 

Hayattaki en büyük hayaliniz nedir? Neden?

En büyük hayalimi çok şükür gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Çünkü en büyük hayalim diş hekimi olmaktı. İki uç bir noktaydı benim için; ya diş hekimi olacaktım ya ev hanımı olacaktım, arada seçebileceğim başka bir meslek grubu hiç yoktu kafamda. Beki bu benim rahmetli babamın diş hekimi olmasından da kaynaklanıyordu çünkü baba modelini çok örnek alıyordum. O yüzden en büyük hayalimi gerçekleştirdim. Diğer hayalim bir kızımın olmasıydı, Allah iki tane verdi çok şükür Allah ömür versin.

 

Moda sizce nedir? Takip eder misiniz?

Modayı takip ederim. Moda aslında insanin giydiği kıyafeti giydiği anda kendini mutlu hissetmesi… Eğer mutlu hissetmiyorsa zaten, en trend şeyi de giysen mutsuzsan bir anlamı yok. O yüzden ben hep mutlu olduğum şeyleri giyiyorum ama modayı tabi ki yakından takip ediyorum. Sadece içlerinden bana uygun, benim kişiliğimi ve karakterimi yansıtan kıyafetler seçiyorum.

 

Nasıl bir annesiniz?

Fedakar bir anneyim tabi her annenin olduğu gibi. Çok korumacı bir anneyim. Biraz tabi bu yönümü törpülemem gerektiğini düşünüyorum ama çocuklarımla arkadaş olamaya çalışan bir anneyim. Çünkü ben annemle arkadaş gibiyim. İnşallah benim de ileride çocuklarımda aramda böyle tamamen yakın iki arkadaş. Tabii anne çocuk ilişkisi dışında bir ilişki oluşur diye şimdiden uğraşıyorum. Zaten 6 yaşındaki kızımla şu an arkadaş gibiyiz. İki yaşındaki kızım da onu örnek alıyor, inşallah onunla da öyle olacak bu durumda. İşten arta kalan vakitlerimde tamamen kızlarıma ayırmaya çalışıyorum. Sosyal ortamlarım çok yoğun ama bir şekilde, ikinci çocuğumdan sonra bir şekilde onları birazcık açıkçası törpüledim. Yani tamamen kızlarımla vakit geçirmeye çalışıyorum.

Related posts
BlogLifestyleRöportaj

Adım Adım ilkbahar

Bu ay sayfamızın konuğu genç ve kariyerinde oldukça başarılı adımlar atan Psikolog/Yazar…
Read more
BlogCaddeLifestyle

Öğle yemeği molası

Başarılı mimar Tuğba Niğdelioğlu Olcay’a Pia Juice And Food’dan çıkarken rastladık. Her…
Read more
BlogRöportaj

Koleksiyonerlik ruhumda var

Bu sefer özel bir röportaj ile Motto severlere konuk oluyorum. Kıymetli arkadaşım, aile…
Read more
E-Bülten
Güncel magazin haberlerinden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.